مسيحی‌ها

سلام
از امروز سیستم اینجا کمی عوض می شه و این تغییرات هم به واسطه‌ی راهنماییهای دوستانه...خوشحال می شم باز هم از راهنمایی هاتون استفاده کنم.
دیشب مهمان داشتیم و یک پیرزن مسیحی مو قرمز هم با آنها بود.(البته پیرزن که چه عرض کنم!).وقتی قرار شد زولبیا بخوریم این خانم پرسیدن که زولبیا تخم مرغ داره یا نه!بعد که فهمید در آن کمی تخم مرغ هست گفت که من نمی خورم.کمی گذشت و من دیدم ایشون شروع کردن به خوردن نارنگی!معلوم شد که ایشون روزه هستن.نکته‌ی جالب این وسط این بود که وقتی مسیحیها روزه می گیرن تنها مواد غذایی که از حیوانات بدست اومده رو نمی خورن.تا حالا این رو نمی دونستم!کمی که به این موضوع فکر کنیم می بینیم که این نوع روزه گرفتن کلاً با سیستم ما فرق داره.شاید یه جورایی هم به نظر ما مسخره به نظر برسه.ولی از همون دستورات دینی که هیچ چرایی بهش وارد نیست.معنی روزه کلاً اینه که چیزی نخوریم که کمی با حالت کسانی که گرسنه می مونن و چیزی برای خوردن ندارن آشنا بشیم و به یادشون باشیم(چیزای دیگه  هم هست)البته این تعریفه ماست. بعید می دونم معنی روزه تو ادیان مختلف فرق بکنه.(البته قبل از این نمی دونستم که ادیان دیگه هم روزه دارن!)پس فقط تو دین ما نیست که سؤالهای بی جواب وجود داره...اگه اینجا کسی مسیحی خوشحال می شم اطلاعات بده!
یه چیزه دیگه که این وسط خیلی برام جالب بود اینه که پیرزن مسیحی که حدود 75 سال سن داره دینش رو با استدلال پذیرفته و واقعاً بهش فکر می کنه.مثلاً صحبت از نماز خوندن مسیحی ها شد.می گفت که کسی نباید بفهمه که شما در حال راز و نیاز با خدا هستید.یعنی نماز خوندن هم باید در خفا باشه.وقتی پرسیدیم چرا گفت که چون نباید جنبه‌ی تظاهر داشته باشه.واقعاً برایم جالب بود.الان پیرزن و پیرمردهای مسلمون همه شون از روش سنتی دین رو یاد گرفتن و عمراً قادر به استدلال نیستن ولی... .
یک چیز دیگری هم که شاید جالب باشه اینه که مسیحی ها(من پروتستانها رو دارم می گم نمی دونم همه شون این جوری هستن یا نه)وقتی می خوان راز و نیاز کنن به طرف شرق می ایستن(یا شاید هم می شینن!)چون که خورشید از سمت مشرق طلوع می کنه.
تا بعد...

/ 8 نظر / 14 بازدید
alireza

روزه باحاليه ! بهتره تعريف بهتری از روزه بگی .

امیر

به نظر من برای هر چيزی دليلی هست و اينکه می‌گن بعضی چيزها رو خدا گفته پس انجام بديم مسخره است. خدا عقل داده برای فکر کردن.

سيد مهدي

منم با نظر امير موافقم ولی با اين تفاوت که هر کسی علت هر چيزی رو نمی تونه درک کنه.حتی اگر کلی تامل کنه.تا وقتی که خدا بخواهد.من فکر کنم برای اينکه دين خودمون بهتر بشناسيم بهتر دينمون را با اديان مختلف مقايسه کنيم و نسبت به اختلافات اونا فکر کنيم.

محمد

مطمئنی تعريف روزه اينه؟ درک کردن و فهميدن علت اصلی اعمالی که به جا می‌آريم کار ساده‌ای نيست که از مردم عام توقع داشته باشيم. و اين دلايلی که می‌آريم فقط برای اینه که خودمون رو قانع کنیم یا کارایی که انجام می‌دیم رو توجيه کنيم.

mana

in matlabet ghashangtar az baghie bood,cheraa?man!! bishtar khosham oomad....mana

Abius

جالبه... يه وبلاگ سودمند!

ابوالفضل

نويد جان ، سلام . من مسيحی نيستم (!) ، اما اطلاعاتی در اين باره می‌تونم بدم ؛ اين رو می‌دونم که در همه‌ی دين‌های سنتی ، خوردن گوشت حيوانات ، کاری ناپسند بوده ؛ مثلا در دين زردشت يا مسيح . اما از اون جايی که دين‌ها ، همگی برای راحتی آدم‌ها اومدن ( يا يک توجيه عامه‌پسندتر اين که : خدا نمی‌خواد به بنده‌هاش سخت بگيره ) ، برای اين که هم مردم راحت‌تر باشن و هم اين که دينشون از بين نره و محبوب‌تر باشه ، مدتی که می‌گذره ، دين‌ها کمی انعطاف‌پذيرتر می‌شن ؛ زردشت به فرودستان می‌گه که با خوردن گوشت سرمايه‌ی خودشون رو به باد می‌دن و يا چيزی از اين دست . به خاطر همين هم به گمونم ، اين کارها ، مثلا نخوردن گوشت يا فراورده‌های حيوانی ، محدود به روزه شده و نه تموم زندگی . فکر کنم اين نوع روزه ، علت وجودش اين باشه که مردم يادشون بمونه گوشت يا فراورده‌ی حيوانی ، براشون یه زمانی قدغن بوده . نفس کار هم ، دست کم به نظر من که فرقی نداره ؛ در اسلام کنترل خود برای نخوردن و در مسيح ، کنترل خود برای گوشت يا چيزی بخصوص نخوردن . مهم نافرمانی از خوده . اميدوارم چيزی که نوشتم ، به دردت بخوره . ببخشيد که پرحرفی کردم . پيروز باشی .