عزاداری(۲)

ادامه:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

با یک نفر دیگه که درباره ی دلیل عزاداری صحبت کردم بهم گفت دنبال دلیل نگرد.مردم به خاطر عشقشون به امام حسین(ع) این کارها رو می کنن و کاری که از روی عشق باشه می دونید که دلیلی براش وجود نداره(به جز عشق!).به نظر من این کاملاً منطقیه و هیچ اشکالی هم بهش وارد نیست ولی اگر این جور باشه مطمئناً کسی نباید برای گریه کردن سعی بکنه(واضحه!)جوابش اینه که توی احادیث به عزاداری و گریه کردن سفارش شده و حتی اومده که یک قطره اشک برای امام حسین کلی گناه رو پاک می کنه!اینجا باز هم به همون اختلاف همیشگی می رسیم که بعضی ها احادیث رو قبول ندارن!پس نمیشه برای همه حکم قاطع داد!(به زبان دیگر اینجا کم میاریم!البته می شه درباره ی صحت حدیث بحث کرد)

عزاداری ها سطح های مختلف داره.سطح عادیش همونه که معمولاً دیده می شه و به دور از هر گونه هیجانه!منظورم اینه که فقط به گریه و سینه زنی محدود می شه.ولی حرف من درباره ی سطح های بالاتره.من شب آخر (با دوچرخه از یوسف آباد تا میدون حر ساعت 10:30 شب!)به مراسم عزاداری مدرسه رفتم که عزاداری مردم رو تماشا کنم(که دیگه متاُسف نباشم!)برای صحبتم از یک تشبیه استفاده می کنم.(امیدوارم به کسی برنخوره)به نظرم بعضی از این مراسم شباهت خیلی زیادی به کنسرتهای متال داره!جا خوردید؟!حالا می گم چرا...اول هر دوی این مراسم مردم حالت عادی دارن.کمی که می گذره از خودشون بی خود می شن.دیگه حالشون رو نمی فهمن.تو کنسرت گیتار خرد می کنن و تو مراسم عزاداری تو سر و کلٌه ی خودشون می زنن.(بعضی وقتها با مشت!)حالا من اصلاً کاری به مراسم قمه زنی ندارم...بعد از مراسم هم همه به حالت عادیشون بر می گردن.حالا می خوام بررسی کنم.توی کنسرت متال نوع آهنگ و ریتمشه که باعث می شه اون احساس به آدما دست بده.ولی تو مراسم عزاداری چی؟!...

ادامه دارد---->

 

/ 16 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mana

fekr mikonam age befahmim mardom cheraa tooye concerte metal az khod bi khod mishan kheili behemoon komak mikone...che komaki??khodam ham nemidoonam...mana

alireza

محمود جون در اينجور مواقع از يه واژه بد استفاده ميکنن که نميگم در ضمن اگه کارت درسته حرفتو اثبات کن!!

Hex

از خود بی خود شدن مردم به خودشون و روحيشون بستگی داره . از خود بی خود شدن مردم تو کنسرت متال به خا طر آهنگ و سبکشه . تو مراسم عزاداری هم شايد به خاطر تجسماتيه که با روزه ها شکل می گيره . من که تا حالا تو مراسم عزاداری از خود بی خود نشدم . شايد تو کنسرت متال هم نشم. از خود بی خود شدن هم دست خود آدم نيست که بپرسیم چرا اينجوری ميشی. هر کسی با يه چيزايی از خود بی خود ميشه که شايد از ديد ما خنده دار باشه . هر کی يه جوره . همه که مثل هم نيستن.

سيد مهدی

در جواب امين عزيز بايد بگم که کنسرت متال و عزاداری فقط در ظاهر مثل همند.

ابوالفضل

نگران ريتمش نباش ... خوش‌بختانه آقايان مداح به تازگی از جديدترين ريتم‌ها هم برای کار خود استفاده می‌کنند ... بالاخره يک جوری بايد مردم را در فشار گذاشت تا کار رونق داشته باشد ، نه ؟!!

ابوالفضل

در باره‌ی از خود بی‌خود شدن و در کل عزاداری هم ؛ اين که عزاداری برای شيعه‌ها نيست ، بلکه صرفا برای ايرانی‌هاست . در اين باره ، يکی از مراجع لبنانی ( انشاالله آقايان لبنانی‌ها را به عنوان شيعه قبول دارند ديگر ؟؟!! ) ، حتا سينه زدن را هم حرام دانسته ... به قول سيد عدنان ، ادامه دارم ...

Abius

اعتماد، هاه؟ خوب به نظر من اونهایی که تو کنسرت متال از خود بی خود می شن با همین هدف می رن اونجا! مثل اونایی که مواد مخدر مصرف می کنن. اما می دونیم که مواد مخدر نفسش خرابه و کمتر دلیلی می تونه استفاده ازش رو توجیه کنه. اما، از جاهای دیگه ای باید بفهمیم که ائمه و مقدسات نفسشون خوبه (معرفت) و بعد از اونه که می شه حداقل سطحی ترین توجیه رو برای عزاداری پیدا کرد و صد البته کسی که این قدر هم کسب نکرده باشه نباید عزاداری کنه. (که البته Recommend اینه که بره معرفته رو بگیره!) ضمنا عشق و عاشقی این حرفارو نمی شناسه. هرکسی به سه دلیل ممکنه که عزاداری کنه (از خود بی خود بشه) این سه تا دلیل همشون راهی هستن که به یه هدف می رن و یکیشونه که بهترینه و جلوتره و هدف رو هم که حتما می دونی! <چشمک>

محمد

نوع عزاداری هر فرد به معرفتی که نسبت به ائمه داره برميگرده. بايد ببينی هدف افرادی که توی عزاداری شرکت می کنند چيه: يکی مياد که واقعا برای امام حسين عزاداری کنه. يکی مياد برای اينکه نهار بخوره!!! يکی مياد که عقده هاش رو خالی کنه و .... خوب این هدف ها خیلی با هم فرق می‌کنند. باید ببینی هدف تو از رفتن به این مجالس چیه. اگر از اون دسته افرادی باشی که واقعا برای عزاداری کردن به اين مجالس بری (که لازمه‌ی اين کسب معرفت کافیه) اون وقت فرق بين کنسرت متال و مجالس عزاداری رو می‌فهمی.

donkishot

chera mardom azadari mikonand!kheili dalayel dare.yekish mitoone in bashe ke be azadari adat kardand!1300 sal zamane kami nist.ya ye dalile dige mitoone in bashe ke chizi nadarand ke bekhateresh jashn begirand va khoshhal bashand khob azadari az bi kari behtare.man ba tamame ehterami ke baraye dinam ghael hastam va baraye aeme .ama be nazaram aza dari ma Irania ke in hame ham behesh eftekhar mikonim!vaghan chize ghabele eftekhari nist,in eftekhar nasib kasani hat ke poole in azadari mire tooye jibeshoon!!!!!!!

donkishot

feke nakon ke aghayoone mohtaram onghadr mehraboon shodand ke har sal baraye ferestadane yek ede be behesht in hame pafeshari rooye azadari mikonand.motasefane in chize sadeiye ke be nazare mardom aslan arzeshe fekr kardan nadare!!!ama shebahate ina ba konserte metal o in harfa.avalin dalil shayad in bashe ke in azadarha bazishoon jedan be kari ke mikonand bavar darand!age ma be azadari eteghad darim!taajob nadare ke kasani ham hastand ke be sedaye saz o avaze khanande ha iman darand be tarighi!va dalile dige mitoone basamade balaye soty bashe ke mishnavand ke dar zaman, ba shedate sabet rooye mokh azar mizare!!!!!!!!!!yani hamoon sedaye nohe ya guitar!