اطب + مخ - اطب

(۱۷.۱

پست قبلی برام خیلی آموزنده بود!خیلی!همیشه یادم می مونه که توجه به اینکه برای چه کسانی می نویسم کم اهمیت تر از اینکه چی می نویسم نیست.نه شاهکار ادبی نوشتم نه متنی فلسفی در راستای عقاید هایدگر.ولی هر کسی از هر صنفی نوشته رو مثل کتابهای درسی صنف خودش خوند.انگار اینجا کسی به کل اعتقادی به وجود زبان مشترک انسانها که از دیدگاه من همون هنر باشه نداره.ای کاش برای نوشته ی قبلی چیزی بیشتر از ۱۰ دقیقه وقت می ذاشتم که الان بهتر بتونم روی کلمه ی هنر ویراژ بدم!تقصیر یه بنده خدایی شد که ترغیبم کرد!(فکر کنم واضح باشه که شوخی می کنم و اصلا از نوشتن پست قبل پشیمون نیستم!تجربه ی نوشته ی قبلی انگولکم می کنه که خیلی واضح تر بگم که نوشتم رو همچنان قابل دفاع می دونم!!)

این رو همین الان به دانشجویان عزیز فلسفه مژده بدم که یک کار اگر قرار باشه تو زندگیم نکنم همین فلسفی نوشتنه که این موضوع تضادی با علاقه ام به فلسفه نداره.یک چیز رو کوتاه می گم و اگر شد بعدا کاملا شرحش می دم:دوستان؛لطفا لذت بخش بودن فلسفه رو با کارآمدی اون برای هر قشری قاطی نکنید.)

 ۱.۱

کوبریک در سن ۳۱ سالگی(۱۹۶۰) مصاحبه ای با هورایزن انجام داد که تا مرگ اون ناپدید شده بود و هیچ جا چاپ نشد.قسمتی از اون رو براتون می نویسم:

...

*روشنفکری قابلیت فهم برای لذت تعداد معینی مخاطب را دارد.چیزی که عامه مخاطبان را نمی تواند دربرگیرد.اما من تصور می کنم که دشمن فیلمساز در واقع روشنفکری یا عکس العمل عامه نیست بلکه نوعی در میانه ی این دو مورد است یعنی آنها که نمی توانند روشنفکری را به راحتی معنا کنند و مفهوم اصلی آن را دریابند و کسانی که فاقد واکنش صادقانه احساس عامه تماشاگر هم هستند و بدبختانه تصور می کنم که فعلا آدم های متوسط درباره ی فیلم ها می نویسند.

کلا باید دهان این کوبریک رو گل(Gol) گرفت!دقیقا من و عده ای از اطرافیان من مصداق کامل آدم های متوسط کوبریک هستیم.نه فقط در زمینه سینما که در تمامی زمینه های غیر تخصصی مان(و بعضا در زمینه تخصصی مان!)ولی...!

ولی نکته ای این وسط وجود داره که مطمئنا اکثرا بهش توجهی ندارن.عموما برای عکس العمل در مقابل هر جور صحبتی توجهی به جایگاه گوینده ی کلام نمیشه.نه،بذار اینجوری بگم:فکر می کنی اگه کوبریک وقتی ملت بعد از دیدن یکی از فیلمهاش از سینما خارج می شدن کنار در خروجی سینما نشسته بود و نظرات انتقادی مزخرف و پرت و پلا رو از زبون مردم درباره ی فیلمش می شنید می رفت یقه ی منتقداش رو می گرفت و شروع می کرد به قانع کردنشون که دیگه چرت نگن و اونها رو تو روشون فاقد قوه ی درک روشنفکری می دونست و ...؟نه!اینجوریا نیست! 

لب کلام اینکه برادر من!اگه دیدی آدم غیر متخصصی رفت رو منبر و عمامه گذاشت سرش و حرف از دین و پیغمبر زد؛مثل همون منتقد متوسط،تو اصلا سرش رو ببر!ولی حواست باشه که اگه پایین منبر نشست،داره از موضع یک آدم پایین منبر حرف می زنه.اگه فکر می کنی که گاهی از پایین منبر هم حرف درست حسابی در میاد که بشین حرفاش رو گوش کن اگه هم نه که کسی مجبورت نمی کنه که حرف همه رو گوش بدی.تو اصلا گوشاتو بگیر!(حالا جالبیه قضیه اینجاست که در پست قبل من حتی پایین منبر درس فلسفه هم ننشستم!)

 ۲.۱

وبلاگها دو دسته اند*.یک سری اول خوبند و به مرور تموم می شن و حرفی برای گفتن ندارن،چون نویسندشون همون اولای کار تمام حرفهایی که تو کل مدت قبل از تاسیس وبلاگ داشته رو میزنه و به ندرت  دیگه چیزی برای گفتن داره.(این اتفاق گاهی توی کارهای اول آهنگسازها هم می افته و  آلبوم اولشون رو از بقیه آثارشون جدا می کنه)

 سری دوم تجربه پذیرن و به مرور بهتر و بهتر می شن و حتی باعث رشد فکری نویسندشونن.امیدوارم وبلاگ فرهاد از دسته ی دوم باشه!

*روی صحبتم با یه سری خاصه:جان من باز نرید برا خودتون بسازید که من منظوری داشتم و این صحبتها!

/ 24 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سميرا

اينم نظرم! ولی انصافا کانتيدن مود می خواد که آدم وقت بذاره که چرت ننويسه.راجع به ۲.۱هم يه پست تو راه دارم.اونجا اعلام نظر می کنم حتما!

سميرا

کانتيدن همون کامنتيدن است! (گند زدم به کامنتاتا)

باران

آخ اگه بارون بزنه وااااای اگه بارون بزنه (ف.م)

پادرا

من با تقسيم بندی زياد موافق نيستم يعنی برای علوم جواب ميده ولی برای شناخت کهکشانهايی به اسم انسان جواب نميده. هر انسانی به فراخور فهمش حق لذت بردن از فلسفه و عرفان و عشق و سایر بيماری های روانی رو داره. نميشه اين حقو ازش گرفت ولی بايد به بقيه هم اين حق داده بشه. همه ميفهمند ولی نه مثل ما و ما اينو دوست نداريم !

امیر

آپ کن! می‌خوام پاچه بگیرم! :دی ؛تهدید! و یه مسئله‌ای، فکر کنم روشن‌فکر نقطه مقابل آدم عادی نیست یا عامه‌پسند. روشن‌فکری که اینجا منظوره فکر کنم کسیه که تخصص داره و عامه هم گروهیه که تخصص نداره. که بسته به زمینه‌ی بحث متغیره. روشن‌فکر کسیه که همه‌چیز رو با عقل خودش می‌سنجه و به چیزی الزام نداره. حالا فکر کن روشن‌فکر دینی معنی بده! در ضمن هرکس تخصص نداره نظر نده! :دی هاها!

معين

منظورت از اون مچاله -تو بلاگ ويدا- منم؟

هدا

نخير معين! منظورش پيمانه!

سميرا

بده آ!آدم همه چي رو به خودش بگيره!(در راستاي كامنت پاييني)

HamiD

من خيلی خوشحال ميشم و تعجب می کنم که تو به يه عالمه چيز فکر می کني. جالبه

marry

فيلسوف غربي مي گه : «اگه هر كس به اندازه ي سوادش حرف بزنه دنيا رو سكوتي فرا مي گيرد.» حالا چه می خواد روشنفکر باشه، چه عامه پسند، چه چيزی بين اين دو.